امروز : دوشنبه, 30 اردیبهشت 1398
دست خودروساز برای افزایش قیمت بسته است
3/00 امتیاز از 1 رای
 قیمت خودرو  |     |   242

عضو هیات مدیره انجمن تخصصی همگن قطعه سازی کشور گفت:در شرایطی که دست خودروساز برای افزایش قیمت بسته است طبعا این مساله در فرایند تولید و قیمت قطعات نیز تاثیر گذار خواهد بود.

سعید صبوری در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو با اشاره به مشکلات ناشی از افزایش نرخ ارز و قیمت مواد اولیه بر هزینه تولید قطعه سازان، اظهار داشت : البته محاسبه تاثیر این موارد در هزینه تولید و درصد افزایش قیمت برای قطعات مختلف متفاوت است.

وی گفت : مسلما بخشی از قطعات مواد بیشتری برای تولید نیاز داشته اما کاربری کمتری دارند و برخی نیز کاربری بیشتری داشته اما مواد اولیه کمتری برای تولید مورد نیاز است.

وی با اشاره به عدم ذکر افزایش هزینه ها در قراردادهای خودروسازان ، گفت : در صورتی که در قرارداد بین خودروساز و قطعه ساز این موارد دیده می شد زمانی که قیمت مواد اولیه ، نرخ ارز و دستمزدها افزایش پیدا می کند مسلما بر مبنای قراردادها افزایش هزینه تولید در قیمت قطعات لحاظ می گردبد.

وی تصریح کرد : متاسفانه تاکنون در قرارداد خودروسازان با قطعه سازان افزایش هزینه تولید دیده نشده است در حالی که این موارد از اساس باید در قراردادها لحاظ شود تا هر زمان که اختلاف قیمت هاایجاد شد این اختلاف قیمت ها در راستای قراردادها اجرایی شود.

وی همچنین بخشی از این جریان را ناشی از قیمت گذاری خودرو دانست و خاطر نشان کرد : علاوه بر اینکه در قرارداد خودروساز این موارد ذکر نشده از سویی شورای رقابت به جهت محاسبه قیمت خودرو ، دست خودروساز را بسته و طبعا در این جریان شرکتهای خودروساز نیز برای افزایش قیمت با مشکل مواجه خواهند بود در حالی که برای دستیابی به جریان مناسب در قراردادها و رفع مشکل قیمت قطعات ، خودروساز نیز باید در تعیین قیمت آزاد باشد و با هر قیمت دلخواهی محصولش را به بازار عرضه کند.

وی افزود : طبعا در راستای فرایندی نادرستی که وجود دارد خودروساز و سازندگان قطعات هر دو متضرر خواهند شد در حالی که در یک جامعه صنعتی تعیین قیمت توسط تولیدکننده باید روال عادی را داشته باشد.

عضو هیات مدیره انجمن تخصصی همگن قطعه سازی کشور یاد آورشد : البته خودروسازان هر ساله در خواست افزایش قیمتی را به جهت افزایش حقوق و دستمزد و هزینه سربار ارائه می کنند اما همین ارقام منطقی به سختی مورد موافقت قرار می گیرد.

صبوری با توجه به نرخ تورم و قیمت ارز در 10 سال گذشته ، تاکید کرد : در شرایطی که در این مدت بسیاری از مولفه های تولید افزایش یافته طبعا باید این موارد در قیمت ها لحاظ شود ./خبر خودرو


برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید