امروز : دوشنبه, 02 اردیبهشت 1398
کیفیت خودروهای داخلی صعودی شد
4/00 امتیاز از 1 رای
 نقد و بررسی  |     |   411

کیفیت خودروهای داخلی صعودی شد

با انتشار آخرین نسخه از گزارش کیفیت خودروهای تولید داخل مشخص شد ده مدل از خودروهای مونتاژ ایران توانسته‌اند به نمره خوب 4 ستاره دست یافته و از وضعیت برزخی گذشته نجات یابند. تا شش ماه قبل تنها تعداد اندکی از محصولاتی که در ایران مونتاژ می‌شوند با نمره کیفی 4 از 5 توانسته بودند تولید ماهانه خود را به اتمام برسانند اما حالا این عدد به ده رسیده و می‌توان آن را به مثابه یک صعود کیفی در مقایسه با دوره قبل از برجام تلقی کرد.

کیفیت خودروهای داخلی صعودی شد

به گزارش دنده 20، تا قبل از برجام و حتی در یک سال پس از عقد این قرارداد که به همکاری مجدد خودروسازان داخلی با شرکای آسیایی و اروپایی منجر شد، عمده خودروهایی 4 ستاره فهرست را اتومبیل‌های بالای 100 میلیون تومان تشکیل می‌دادند که از دسترس بخش عظیمی از خریداران دور بودند و تیراژ محدودی داشتند. با این حال اخیرا تعدادی از خودروهای زیر 50 میلیون تومان بازار داخل موفق به کسب نمره 4 از 5 شده و نسبت به گذشته یک یا دو پله صعود داشته‌اند. برای نمونه در بخش سدان‌های 25 تا 50 میلیون تومان بازار، کیفیت خودروی تندر 90 همواره بین 2 و 3 ستاره قرار داشته و بالاتر از نیم رفت اما اخیرا همه گونه‌های این خودروی مستحکم از جمله پارس تندر، تندر پلاس و تندر 90 اتوماتیک توانسته‌اند ارتقا یافته و 4 ستاره شوند. در عین حال پژو 207 اتومات که قبلا در محدوده 2 ستاره قرار داشت، در دور جدید تولید خود 4 ستاره شده و توانسته به جمع بزرگان راه یابد. در عین حال دو محصول هیوندای یعنی آی20 و آی 10، در کنار مزدا 3، سوزوک گرند ویتارا و کیا سراتو خودروهایی هستند که با کسب نمره 4 از 5، در بالاترین رده کیفی از دید شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران قرار دارند.

کیفیت خودروهای داخلی صعودی شد
اما بر مبنای این گزارش در مرداد ماه امسال تعداد 100565 دستگاه خودرو توليدشده كه 99 درصد ازحجم توليدات به خودروهای گروه سبک و يک درصدديگربه خودروهایگروه سنگين اختصاص دارد. خودروهاي توليدي كشور در اين ماه، شامل 49 مدل خودرو در گروه سبک و 6 مدل در گروه سنگين بوده و میزان رشد تولید خودرو در این ماه 10 درصد اعلام شده است. در بین خودروهای هر رده از بازار، بدترین وضعیت را وانت‌های سبک شهری دارند که به جز یک مورد، همگی تک ستاره بوده و در شرایط کیفی نامناسبی به سر می برند. در بین خودروهای چینی نیز علیرغم وجود محصولات بسیار کم‌کیفیت، اخیرا رشد کیفی دیده شده و دو مدل تیگو 5 و آریزو5 از برند چری، در کنار برلیانس 330 و جک‌های اس5 و جی5 از جمله خودروهای سه ستاره این گزارش هستند.

برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید