امروز : جمعه, 30 فروردین 1398
سودهای نجومی که در آشفته بازار وارداتی ها به جیب نمایندگی های اصلی می رود
3/50 امتیاز از 1 رای
 قیمت خودرو  |     |   244

موضوع واردات و بازار خودروهای وارداتی ماههاست بازار خودروهای خارجی و فعالان در این بخش را نگران کرده است این در حالی است که افزایش مجدد قیمت خودروهای خارجی از اواخر ماه گذشته و در 15 روز اخیر شدت بیشتری یافته است این جریان در شرایطی رخ داده که به گفته رئیس اتحادیه نمایشگاه داران مقصر این وضعیت نمایندگی ها هستند چرا این افزایش عمدتا از سوی برخی از نمایندگی های اصلی صورت گرفته است.

سعید موتمنی اظهار داشت : دپو خودروهای خارجی در انبار توسط برخی از نمایندگی های اصلی موجب شده که خودرویی که تا پیش از این 235 میلیون بود امروز به 340 میلیون رسیده است در حالی که عمده این افزایش قیمت و سود حاصل از آن به جیب نمایندگی ها می رود.

وی با اشاره به افزایش بی منطق قیمت وارداتی ها توسط نمایندگی ها تصریح کرد : در این وضعیت کنونی بازار وارداتی ها چرا باید خودرو توسان که تا پیش از این 180 میلیون بود به 240 میلیون افزایش یابد مسلما این افزایش توسط واردکنندگان و نمایندگی های اصلی شرکتها صورت گرفته است و متاسفانه هیچ نظارتی هم بر بازار وارداتی صورت نمی گیرد.

وی تاکید کرد : چرا نمایندگی اصلی باید خودرویی مثل اپتیما 2016 که تا قبل از این 145 میلیون به فروش می رسید همان خودرو را به 220 میلیون افزایش دهد و یا شرکت کرمان موتور سوناتای 193 میلیون را به یکباره به 220 میلیون افزایش دهد مطمئنا هیچ دلیلی برای این افزایش قیمت ها وجود ندارد.

وی با تاکید بر لزوم پی گیری اقدام نمایندگی ها بر افزایش ها چند بار قیمت ها ، اظهار داشت : متاسفانه اغلب نمایندگی ها در دو سه مرحله قیمت خودروها را افزایش دادند در حالی که هیچ نظارتی بر جریان افزایش صعودی قیمت خودروهای خارجی در بازار وجود ندارد و تنها در این میان مصرف کننده است که متضرر می شود.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران با توجه به لزوم ورود دستگاههای نظارتی به منظور نظارت بر قیمت وارداتی ها و انحصار ایجاد شده در بازار ، گفت : خوشبختانه پس از طرح مشکلات موجود در بازار وارداتی ها و افزایش نجومی قیمت ها ، شورای رقابت اعلام نموده که بنا دارد در این زمینه ورود کند و نسبت به کنترل و نظارت بر قیمت ها اقدام نماید.

موتمنی همچنین به قیمت برخی از خودروهای وارداتی در بازار اشاره کرد و افزود : در حال حاضر قیمت سوناتای هیبرید در بازار 197 میلیون رسیده در حالی که در سه ماهه اول سال 160 میلیون این خودرو به فروش می رسید همچنین قیمت النترا 180 میلیون ، سراتو 176 میلیون ، تالیسمان 240 میلیون ،تویوتا رافور 320 میلیون ، لکسوس NX نیز تا 470 میلیون در بازار رسیده است.

وی در ادامه در خصوص بازار خودروهای داخلی گفت : طی هفته گذشته قیمت داخلی ها در بازار تغییر چندانی نداشته است و در صورتی که محدودیت عرضه ای وجود نداشته باشد بازار قیمت های داخلی همین روند را خواهد داشت./خبر خودرو


برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید