امروز : یکشنبه, 29 اردیبهشت 1398
صادق خان علیه آلودگی هوا
3/50 امتیاز از 1 رای
 نقد و بررسی  |     |   181

شیوه مقابله با آلودگی هوا در لندن بسیار جالب است. پس از آنکه در طول سه نسل اخیر، مالکان سدان هیبریدی تویوتا پریوس در لندن از پرداخت مالیات شهری معاف بودند حالا شهرداری لندن با ابلاغ قانونی جدید از وضع مالیات بر این خودرو به واسطه بالاتر بودن میزان انتشار دی اکسید کربن پریوس در هر کیلومتر خبر داده است.

به گزارش دنده 20، صادق خان شهردار مسلمان لندن اعلام کرده به واسطه اینکه پریوس 2018 بیش از 75 گرم دی اکسید کربن که حد مجاز معافیت مالیاتی است منتشر می‌کند بایستی مالکان پریوس هم از این پس 11.5 یورو بهای خدمات شهری خودروهای الاینده را پرداخت کنند.

صادق خان علیه آلودگی هوا
گویا این خودرو در سطح وسیعی از سوی ناوگان حمل و نقل عمومی (تاکسی) در لندن مورد استفاده قرار گرفته تا ضمن مصرف اندک سوخت، شرکت را از پرداخت مالیات گزاف 11.5 یورویی معاف می‌کند گرچه در وضعیت فعلی و با توجه به انتشار 80 گرم دی اکسید کربن در هر کیلومتر، این خودروها از حیز انتفاع خارج شده‌اند و باید مالیات بپردازند. گفته شده استفاده از رینگ و لاستیک 17 اینچی برای پریوس موجب شده تا نرخ آلایندگی پریوس از میزان 70 گرم قبلی به بیش از 78 گرم برسد.
چنین مرتبه‌ای از حساسیت از سوی شهرداری لندن آن هم در حد دو یا سه گرم جالب توجه است. شهرهای آلوده و مدرن جهان اغلب با تصویب و ابلاغ قوانینی ضد انتشار آلاینده‌ها، تلاش می‌کنند صنایع خودروسازی و خریداران را به تولید و مصرف اتومبیل‌های سبز و پاک با کمترین نرخ انتشار آلاینده‌های سمی ترغیب کنند. وضع مالیات مهمترین ابزاری است که در این راستا توانسته لندن را به عنوان کلانشهری مملو از خودرو، در مسیر بهبود وضعیت آلاینده‌ها کمک نماید.

شهرداری لندن در حالی این تصمیم را گرفته که میزان روزهای پاک این شهر بسیار بیشتر از شهری مثل تهران است با این حال نظم و قانون آهنین حاکم بر شهر لندن باعث شده تا کوچکترین تخطی حتی از سوی خودروی پاکی مثل تویوتا پریوس هم بدون جریمه نمی‌ماند. نظام رتبه‌بندی مالیات بر مبنای میزان انتشار آلاینده یا EPA که در این شهر اجرایی شده از جمله راهکارهایی است که می‌تواند به شدت به کاهش سطح انتشار آلایندگی در هوای کلان‌شهرها کمک کند.


برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید