امروز : جمعه, 30 فروردین 1398
داتسون گو در ایران هر آنچه که باید بدانید مشخصات فنی و قیمت احتمالی
4/00 امتیاز از 1 رای
 قیمت خودرو  |     |   639

خبر تولید داتسون گو در ایران خودرو از حدود 2 سال پیش رسانه ای شد اما از زمان خبرهای اولیه دیگر هیچ خبری بیرون نیامد و گویی کل ماجرا فراموش شده است اما اکنون دوباره بر سر زبان ها افتاده است. اما این خودرو چیست و چه ویژگی های دارد و چرا برای بازار ایران مهم است؟

داتسون گو، احیای یک برند

داتسون گو اولین محصول برند داتسون پس از احیا این برند پس از 28 سال توسط نیسان بوده است.هدف نیسان از احیا برند داتسون تولید خودروهایی برای بازار کشورهای در حال توسعه همچون آفریقای جنوبی، هند و اندونزی بوده است. خودروهای ارزان قیمت که بتواند اقشار مختلف مردم را از نظر کارایی پوشش دهد.

داتسون گو در ایران هر آنچه که باید بدانید مشخصات فنی و قیمت احتمالی
داتسون گو

وضعیت در بازار هند

مهم ترین بازار این خودرو کشور هند است. رقابت در بخش خودروهای ارزان قیمت،کم استهلاک و کم مصرف در هند بسیار شدید و اصولا هر خودرویی که بتواند نظر هندی ها را جلب کند عملا یک خودروی موفق از نظر مصرف سوخت و استهلاک است چرا که به این دو خصیصه به شدت اهمیت می دهند. داتسون گو اما در بازار هند آنچنان موفق عمل نکرد، در سال 2016 با فروش 9964 دستگاه در رده 47 پر فروش ترین خودروها در هند قرار گرفت، این نتیجه در مقابل رقبای اصلی خود که گرانتر هم هستند همانند سوزوکی سوئیفت که توانست در همین سال 168.555 دستکاه به فروش برساند بسیار ضعیف است.

داتسون گو در ایران هر آنچه که باید بدانید مشخصات فنی و قیمت احتمالی
داتسون گو

البته نمی توان گفت داتسون گو در هند خودرویی پر مصرف و یا با استهلاک بالاست چرا که سوزوکی یک برند قدیمی در بازار هند است که هر خودروسازی نمی تواند به راحتی با آن رقابت کند و البته داتسون هم یک برند جدید.

داتسون گو، ویژگی ها

داتسون گو یک خودروی ارزان قیمت است نمی توان توقع آنچنانی از آن داشت. خودرویی که با برند داتسون توسط نیسان به بازار معرفی شده یک خودرو برای بازار کشورهای در حال توسعه است. به دنبال امکانات به روز و موتور قوی نباشید.

داتسون گو در ایران هر آنچه که باید بدانید مشخصات فنی و قیمت احتمالی

یک موتور 3 سیلندر 1.2 لیتری با توان 67 اسب بخار قوی ترین موتوری که بر روی این خودرو قرار گرفته است. توان موتور در دور 5000 به حداکثر خود می رسد و گشتاور 104 نیوتن متری آن در دور 4000 به دست راننده خواهید رسید. شتاب صفر تا صد کیلومتر داتسون گو در حدود 13 ثانیه است، البته گیربکس اتوماتیک برای این خودرو در نظر گرفته نشده و این شتاب تنها با گیربکس 5 سرعته بدست می آید. وزن خالص داتسون گو حدود 920 کیلوگرم است. نمی توان گفت خودروی ضعیفی است و با وجود سه سیلندر بودن به خوبی از پس این وزن بر می آید.مصرف سوخت اعلامی توسط سازنده حدود 5 لیتر در هر صد کیلومتر طبق استاندارد هند است.

ایمنی

تست تصادف داتسون گو برای نسخه بدون ایربگ توسط موسسه ایمنی GlobalNcap انجام گرفت و نتیجه آن صفر ستاره ایمنی بود. این نتیجه ضعیف سبب شد این موسسه در بیانیه ای خواستار جمع آوری این خودرو از بازار شود! البته مدل بدون ایربگ آن وارد ایران نخواهد شد اما چه کسی می داند مدل دو ایربگ این خودرو چه میزان ایمنی بهتره دارد؟ هیچ تستی از این قضیه وجود ندارد.

داتسون گو در ایران هر آنچه که باید بدانید مشخصات فنی و قیمت احتمالی
تست تصادف داتسون گو

بازار در ایران

داتسون یک برند با سابقه در ایران است که ایرانیان خاطرات خوبی با آن دارند، قیمت این خودرو احتمالا کمتر از 30 میلیون تومان خواهد شد، مسئله قیمت در ایران اندکی پیچیده است اما بررسی قیمت در هند که حدود قیمت آن در حدود 20 میلیون تومان است می توان رقمی بین 25 تا 30 میلیون تومان را برای این خودرو پیش بینی نمود. اگرچه تست تصادف این خودرو برای مدل 2 ایربگ در دسترس نیست اما نمی توان امیدی به ایمنی بالا داشت مگر آنکه با سختگیری در استاندارد ایران بتوان توقع داشت ساختار خودرو ایمن تر شود.


برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید