امروز : ﺳﻪشنبه, 02 بهمن 1397
موتورسیکلت وسپا پنجاه ساله شد
3/00 امتیاز از 1 رای
 موتورسیکلت  |     |   275

ده‌ها هزار‌نفر از طرفداران وسپا در ایتالیا پنجاهمین سالگرد تولد مدل پرطرفدار پریماورا را در خیابان‌های این کشور جشن گرفتند.

مدل پریماورا که توسط شرکت پیاجو تولید شده یکی از شناخته‌شده‌ترین مدل تولیدی این شرکت است که در طراحی آن از الگوی اسکوتر استفاده شد. این مدل از موتورسیکلت وسپا به سرعت به عنوان نماد ایتالیا و سبک زندگی ایتالیایی‌ها شهرتی جهانی یافت.

«پریماورا» در زبان ایتالیایی به معنای «بهار» است و به عنوان مدل ارزان‌قیمت وسپا در سال ۱۹۶۸ تولید شد. حداکثر سرعت این مدل ۹۵ کیلومتر بر ساعت است و هزینه مدل پایه آن در حال حاضر ۳ هزار یوروست.

برای بسیاری مدل پریماورا یادآور اولین وسیله نقلیه شخصی آنها در دوران جوانی است که به واسطه نوع طراحی آن حس حرکت آزادانه و سبکبال کودکی همراه با اسکوتر را تداعی می‌کند.

موتورسیکلت وسپا پنجاه ساله شد

گوزن ایتالیایی

کلمه وسپا نیز در زبان ایتالیایی به معنی گوزن است. شرکت پیاجو اولین موتورسیکلت وسپا را در سال ۱۹۴۶ و پس از پایان جنگ جهانی دوم تولید کرد. این شرکت در دوران جنگ تولیدکننده هواپیما بود ولی با آغاز رکود در این صنعت وارد حوزه کاری جدیدی شد. این شرکت در حال حاضر بزرگ ترین تولیدکننده وسائل نقلیه دو‌چرخ در اروپاست و افزون بر ایتالیا در هند و ویتنام نیز کارخانه دارد.


برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید