امروز : جمعه, 30 فروردین 1398
سایپا خودروساز می شود
3/50 امتیاز از 1 رای
 نقد و بررسی  |     |   625

سایپا خودروساز می شود

روزهای جدید صنعت خودروی ایران در راه است اما خوب و بد آن هنوز مشخص نیست. با اندکی درایت می‌توان خوشبختی، و با بی‌خیالی می‌توان از حدود 300 میلیارد تومان بودجه تحقیقاتی، تنها باد درو کرد. در کل اما سایپا و ایران‌خودرو مشغول کارند. رویکرد جدید دو شرکت توسعه برندهای ملی است. یکی از این دو از طریق همکاری با شبکه وسیع قطعه‌سازان و تاسیس چند شرکت دانش‌بنیان، و دیگری از قبل یک قرارداد 10 جانبه که یک سر آن به پینین فارینای ایتالیا و ماهله آلمان، و سر دیگر به هیوندای پاورتک کره و پانچ بلژیک وصل است، به خوبی مشاهده کرد.

سایپا خودروساز می شود

به گزارش دنده 20، از قرارداد 10 جانبه ایران خودرو که خبرگزاری رویترز ارزش آن را 270 میلیون دلار و نتیجه آن را ایجاد سه پلت‌فورم جدید و 21 مدل خودرو است، فعلا خبر بیشتری منتشر نشده اما سایپا اخیرا از سرمایه‌گذاری 300 میلیارد تومانی خود برای توسعه سبد محصولاتش خبر داده و اعلام نموده به زودی براساس پلتفورم اس.پی (SP) 5 مدل مختلف و کاملا جدید در انواع سدان، هاچ‌بک و کراس‌اوور معرفی خواهد کرد. در اینجا به شش نکته مهم از برنامه جدید سایپا برای بازار خودروی ایران اشاره می کنیم.

1

سایپا منطبق بر رویه جدید خودروسازان جهانی، یعنی طراحی پلتفرم‌های با قابلیت انعطاف دو مگا پلتفرم طراحی کرده که در سایز بی (B) و سی(C) با کد SP0 و SP1 نام گذاری شده و قرار است به ترتیب در دو و سه مدل، خودورهایی در قالب‌های سدان و کراس‌اوور، و هاچ‌بک تولید و عرضه کند.

2

مدیریت ارشد سایپا با تمرکز ویژه بر روی استراتژی توسعه محصول، در نظر دارد هر ساله یک محصول جدید را به بازار عرضه کند. جدیدترین خودرویی که قرار است از پلتفورم اس.پی به بازار عرضه شود خودرویی است با کد اس.پی 100 که در رده سدان های کوچک شهری هم‌ردیف محصولی مثل کیا ریو و رنو تندر90 است

3

این شرکت با کمک مالی معاونت علمی ریاست‌جمهوری موفق به توسعه آزمایشگاه های مختلف جهت بررسی محصول نهایی ازجمله آزمایشگاه حفظ عابر پیاده، تست تصادف و ارتقای آلایندگی ها به یورو 6 شده است.

4

سایپا با هدف حفظ ایمنی سرنشینان و رعایت استانداردهای جهانی، خودروهای جدید خود را بر اساس استاندارد یورو انکپ، با سطح سه ستاره نگارش 2016 طراحی کرده که بسیار سخت گیرانه‌تر از استانداردهای داخلی است و در آن علاوه بر مسایل ایمنی حین و بعد از تصادف، به هشداردهنده‌های قبل از تصادف هم‌چون سیستم ترمز اضطراری، سیستم A DAS و استفاده کرده است.

5

سایپا در کنار توجه به تولید خودروهای بنزینی روی تولید محصولات برقی نیز متمرکز شده و دو محصول را در این حوزه در دست طراحی و ساخت دارد. پروژه‌های ایکس 200 و SP0 طراحی هایی هستند که به نحوی قابلیت حرکت با نیروی برق و تبدیل به خودروی برقی را داشته و در صورت توسعه زیرساخت‌های استفاده از اتومبیل‌های برقی در ایران، قابلیت تولید ظرف 2 سال آینده را دارند.

6

برمبنای برنامه سایپا، دو درصد از کل فروش سالانه 15 هزار میلیارد تومانی شرکت قرار است صرف تحقیق و توسعه شود. این هزینه قرار است به سایپا کمک کند تا روی تولید و ابداع محصولات و روش‌های نوین طراحی خودرو متمرکز شده و سبدی گسترده و در عین حال بومی از محصولات خود را برای بازار ایران و البته بازارهای جهانی عرضه کند.

سایپا خودروساز می شود


برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید