امروز : دوشنبه, 27 خرداد 1398
سر گردنه ای به نام بازار ایران
3/00 امتیاز از 1 رای
 قیمت خودرو  |     |   268

دنده 20، ارسلان سلیمانیان| سال ۱۳۸۷ وقتی نسل پیشین مرسدس بنز C۲۰۰ وارد بازار ایران شد با قیمت ۸۵ میلیون تومانی به فروش رسید. این یعنی هر اسب بخار از قدرت این خودرو برای مالک حدود ۴۳۵ هزار تومان آب می‌خورد. اما امروز و بعد از گذشت حدود ۱۰ سال از آن ایام، قیمت مدل‌های کارکرده نسل جدید C۲۰۰ (مدل ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷) به حدود ۷۰۰ الی ۷۵۰ میلیون تومان رسیده است!
سر گردنه ای به نام بازار ایران
به گزارش دنده 20، این یعنی هر اسب بخار قدرت از خودروی مذکور قیمتی معادل ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان یافته است! به عبارتی قیمت تکنیکال این خودرو طی ده سال گذشته نزدیک به ده برابر شده است. البته دقت کنیم که در مورد نسل پیشین این خودرو، نسخه صفر کیلومتر و مدل روز و در مورد نسل جدید، نسخه کارکرده و چند مدل پایین‌تر مدنظر است. پس ضریب افزایش قیمت در عمل بسیار بیشتر از ده برابر بوده است.
سر گردنه ای به نام بازار ایران
اما مساله جالب توجه برای من این است که قیمت ارز طی ده سال گذشته حدود شش برابر شده. از طرفی هم تعرفه واردات خودرو در اواخر دولت آقای احمدی نژاد، نصف شد که این یعنی افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو باید چیزی در حدود ۳ برابر می‌شد و نه بیشتر. اصلا با در نظر گرفتن افزایش هزینه‌های جانبی و محدودیت‌های بازار، همان افزایش شش برابری را ملاک قرار دهیم. باز سوالی که پیش می‌آید این است که پس بقیه این افزایش قیمت با چه منطق یا دستکم با چه فرمولی ایجاد شده؟!
سر گردنه ای به نام بازار ایران
البته نیازی به یادآوری نیست که بازار خودروی ایران (تقریبا مانند همه حوزه‌های مالی و پولی کشور!) طی سال‌های اخیر هرگز تابع الگوریتم یا فرمول مشخصی نبوده و بیشتر شبیه به سرگردنه‌ای شده که هر کسی هر کاری دلش می‌خواهد انجام می‌دهد!
سر گردنه ای به نام بازار ایران
معتقدم در این آشفته بازار، تقریبا همه ارکان جامعه مقصر هستند. از دستگاه‌های نظارتی گرفته تا نمایندگان رسمی و فروشندگان بازار آزاد و حتی خریداران و از همه بیشتر، نشریات و رسانه‌های حوزه تخصصی خودرو که با سکوت منفعلانه خود همواره شریک دزد و رفیق قافله بودند! آه که چه جیب‌هایی در این سرگردنه گشاد و گشادتر نشدند...!

منبع : هفت صبح

برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید