امروز : جمعه, 30 فروردین 1398
واردات خودرو یک چهارم همیشه
3/50 امتیاز از 1 رای
 قیمت خودرو  |     |   229

گمرک ایران با انتشار گزارشی از عملکرد واحد‌های خود در اقصی‌نقاط کشور آمار واردات خودرو در دو ماهه نخست سال 97را منتشر کرد. بر این مبنا طی این مدت تنها 3هزار و 11دستگاه انواع خودرو سواری به ارزش 78میلیون و 995 هزار دلار به کشورمان وارد شده است که نسبت به مدت مشابه سال 96 از نظر تعداد و ارزش به ترتیب 73.3 و 76.2 صدم درصد کاهش داشته است.
واردات خودرو یک چهارم همیشه
به گزارش دنده 20، این آمار در حالی منتشر شده که در دو ماهه نخست سال ۹۶ میزان واردات خودرو به کشور از مرز 11.2 هزار دستگاه گذشت. به طور دقیق‌تر واردات انواع خودرو سواری طی دو ماهه نخست سال گذشته حدود ۱۱ هزار و ۲۹۷ دستگاه بوده که ارزش کلی آن ۳۳۲ میلیون و ۵۳۴ هزار دلار بود.
واردات خودرو یک چهارم همیشه
نرخ واردات خودرو در حالی به یک چهارم میزان سال قبل کاهش یافته که این بخش از بازار خودرو سالانه پذیرای ۶۰ تا ۷۵ هزار دستگاه خودرو بوده و کاهش واردات می‌تواند به کمبود عرضه، گرانی دوباره و بروز پدیده بازار سیاه در این بخش از اقتصاد ایران منجر گردد.

بیشتر ببینید : خودروهای خاص و گران قیمت در تهران

این اتفاق درحالی شانس بالایی برای وقوع دارد که خریداران بازار وارداتی بیش از این طاقت افزایش قیمت را نداشته و اگر کار به همین منوال ادامه یابد، احتمالا این قشر نسبتا وسیع که سالانه حجم بالایی از گردش مالی این بخش را تامین می‌کنند، مجبورند تقاضای خود را به بخش‌های پایین‌تر، شرکت‌های مونتاژکار داخلی و یا بازار دست دوم منتقل کنند.
واردات خودرو یک چهارم همیشه
این بازار که قرار بود از طریق فشار ملموس به بخش‌های پایین‌تر بازار، واحد‌های تولیدی را در معرض رقابت قرار دهد حالا با افزایش قیمت ارز، بیش از هر زمانی از مشتری خالی می‌شود. قیمت‌های عجیب که عمدتا در رنج بالای ۲۵۰ میلیون تومان هستند موجب شده تا دامنه وسیعی از مشاغل تجاری این بخش هم از دست رفته و هر روز به مرگ نزدیک‌تر شود.

بیشتر بخوانید : سر گردنه ای به نام بازار خودرو ایران

در عین حال گرانی شدید خودرو موجب شده تا سطح تقاضا برای خودروهای وارداتی به شدت سقوط کند و حتی طبق ادعای برخی رسانه ها به صفر برسد که به این ترتیب دولت با سیاستگذاری اشتباه خود زمینه حذف یک کسب و کار را فراهم کرده است.
واردات خودرو یک چهارم همیشه
اما در گزارشی که اخیرا گمرک منتشر شده بحث‌هایی در خصوص فساد در بخش واردات خودرو هم منتشر شده است. گمرک ایران اعلام کرده در زمینه ثبت سفارش غیر قانونی و شائبه دار خودرو به مورد جدیدی نرسیده و همانطور که پیش از این هم اطلاع رسانی شد صرفا ثبت سفارش ۶۴۸۱ دستگاه خودرو از سوی سازمان توسعه تجارت غیر قانونی اعلام شده است.
واردات خودرو یک چهارم همیشه
مجوز ثبت سفارش این خودرو‌ها به صورت الکترونیکی در سامانه ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شده است و بخش عمده‌ای از این خودرو‌ها در گمرکات موجود یا اظهار نشده اند که پیگیری‌های قانونی این موضوع در دستور کار مرکز مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک قرار دارد. این گزارش می‌افزاید متولی تایید یا عدم تایید اصالت مجوز‌های ثبت سفارش گمرک نیست و اطلاعات اظهار همه‌ی خودرو‌ها به همراه مجوز ثبت سفارش معتبر، مجوز‌های قانونی و مقرراتی سازمان‌های ذیربط، روشن و شفاف در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی موجود است.

برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید