امروز : ﺳﻪشنبه, 28 اسفند 1397
احتمال رفع ممنوعیت واردات خودرو وجود دارد
4/00 امتیاز از 1 رای
 معرفی اتوموبیل  |     |   109

شرایط ارزی کشور مسئولان را وادار به اتخاذ تصمیماتی کرده که بعضا غیر اقتصادی و حتی دارای عواقب زیانبار است. در مبحث واردات خودرو ممانعت از واردات اگرچه می تواند موجب جلوگیری از خروج ارز شود اما از سوی دیگر ممکن است منجر به بیکاری هزاران نیروی کار فعال در این بخش شود.
به اعتقاد فعالان این بخش اوضاع بازار خودروهای وارداتی خوب نیست و مصرف کنندگان خودرو هم از این آشفتگی خسته شده اند. کارشناسان می گویند، این آشفتگی از سال قبل با بسته شدن سایت ثبت سفارش به مدت هشت ماه شروع شد، سایتی که البته برای برخی چندان هم بسته نبود، اما در سال جدید با خروج آمریکا از برجام و بالا رفتن نرخ برابری ارز، شاهد بالا رفتن نجومی قیمت برخی از این خودروهای وارداتی هستیم، حالا این آشفتگی با ممنوعیت واردات خودرو از طرف دولت، به بحران تبدیل شد.احتمال رفع ممنوعیت واردات خودرو وجود دارد  یک مقام مسئول از احتمال تجدیدنظر در ممنوعیت واردات خودرو خبر داد و گفت: این تصمیم برای کوتاه مدت اتخاذ شده و به طور قطع تغییر می یابد، اما رفع ممنوعیت واردات خودروهای هیبریدی در اولویت است.
محمدرضا تابش در گفتگويى با بیان اینکه ورود خودروهای هیبریدی به ناوگان حمل و نقل شهری، امری ضروری است گفت:

تصمیم ممنوعیت واردات خودرو برای عبور از شرایط حاد و سخت اقتصادی اتخاذ شده است و پس از عبور از بحران های به وجود آمده، تجدیدنظر در آن صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه در شرایط حاد و سخت اقتصادی قرار داریم، گفت: مشکلات حاد و اساسی جدای از تحریم ها در عرصه اقتصادی در حال حاضر وجود دارد. نقدینگی و کارآمدی سیستم بانکها باید مدیریت شود. باید تلاش شود که نقدینگی سرگردان، به سمت تولید برود تا ما شاهد اتفاقات مثبتی در این بخش باشیم.احتمال رفع ممنوعیت واردات خودرو وجود دارد  این نماینده مجلس افزود: یکی از مولفه های اساسی کاهش ترافیک و آلودگی ها در کلانشهرها، استفاده از کم هزینه ترین، سالم ترین و راحت ترین وسایل نقلیه است که در این راستا، خودروهای هیبریدی می تواند در این زمینه کمک بسزایی به کاهش آلایندگی های زیست محیطی و آلودگی هوای کلان شهرها کنند؛ اما باید اولویت برای مصارف ارزی کشور قائل شد.
وی با بیان اینکه رفع ممنوعیت واردات خودرو های هیبریدی در اولویت است، ادامه داد: با نظام تعرفه ای، می توان کیفیت خودرو های داخلی را افزایش داد و شاهد ایجاد رقابت سالم و شفاف بود؛ اما شرایط اقتصادی کشور باعث شده است که تصمیم ممنوعیت واردات خودرو اتخاذ شود.احتمال رفع ممنوعیت واردات خودرو وجود دارد  تابش با بیان اینکه ورود خودروهای هیبریدی در کنار امتیاز ویژه ای که برای ناوگان حمل و نقل شهری دارند، می تواند ارزش افزوده بالایی برای جامعه ایجاد کند، تاکید کرد: تصمیم ممنوعیت واردات خودرو برای شرایط حال حاضر کشور است و پس از عبور از بحران های به وجود آمده در اقتصاد کشور در خصوص تصمیماتی که برای کوتاه مدت اتخاذ شده است، تجدید نظر صورت می گیرد.


برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید