امروز : دوشنبه, 03 تیر 1398
گره بازار موتورسیکلت کور شد از افزایش قیمت ها تا کاهش عرضه و سردرگمی مشتریان و فروشندگان
4/00 امتیاز از 1 رای
 موتورسیکلت  |     |   279

تاکنون شرایط اقتصادی کشور به گونه ای بوده است که معمولا بازار موتورسیکلت چندان دقیق از سوی رسانه ها دنبال نمی شده است اما در پی کاهش شدید ارزش ریال و کاهش قدرت خرید به نظر می رسد که موتورسیکلت در حال تبدیل شدن به گزینه شماره یک برای تردد درون شهری است و در چنین شرایطی بازار این وسیله هر روز اهمیت بیشتری می یابد.

اما اگر براین تصور هستید که در بدترین حالت هم موتورسیکلت های طرح هوندا با قیمت نازلی قابل خریدند باید بگوییم که متاسفانه ترکیب چند اتفاق باعث شده تا این صنعت نیز به اغما فرو رود و حالا قیمت ساده ترین نسخه های موتورهای طرح هوندا بین 3.5 تا 5 میلیون تومان از سوی فروشندگان اعلام می شود. قیمتی که نسبت به دوسال قبل افزایش بیش از 2 برابر را نشان می دهد.

گره بازار موتورسیکلت کور شد از افزایش قیمت ها تا کاهش عرضه و سردرگمی مشتریان و فروشندگان

در چنین شرایطی این سوال مطرح می شود که چه چیزی می تواند باعث وارد شدن خلل در تولید موتورسیکلت های 50 سال پیش با قطعات چینی و ایرانی شود؟ پاسخ را باید در اجرای قوانین مربوط به توقف شماره گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری یافت که حدود دوسال است بین نهاد های قانون گذاری و صنف تولید کنندگان موتورسیکلت محل مناقشه است.

اجرای این قانون باعث شده تا تیراژ سری موسوم به CG 125 که اغلب به صورت کاربراتوری هستند به شدت کاهش یابد، عجیب تر آنکه ابزار و قطعات لازم برای انژکتوری کردن این موتورها نیز در کشور وجود دارد اما دقیقا مشخص نیست که چرا تولید کنندگان ظرف دوسال گذشته تمایلی به تغییر خط تولید خود نشان نداده اند و حالا در شرایط به وجود آمدن چالش ارزی به چنین حال و روزی افتاده اند.

گره بازار موتورسیکلت کور شد از افزایش قیمت ها تا کاهش عرضه و سردرگمی مشتریان و فروشندگان

از سوی دیگر حبس شدن قطعات وارداتی موتورسیکلت های مونتاژی که با ارز 4200 تومانی وارد شده اند در گمرکات کشور و اجرای طرح بازار ثانویه باعث شده است تا قیمت ها در بازار موتورسیکلت های مونتاژی نیز بین 40 تا 100 درصد افزایش یابد.

آنطور که واردکنندگان می گویند، برای ترخیض قطعات الزامی است که اختلاف بهای بین ارز 4200 تومانی و ارز بازار ثانویه (حدود 8800 تومان) به گمرکات کشور پرداخت شود و این مسئله حالا تبدیل به محل مناقشه شده است و به شکل مستقیم بر کاهش تیراژ و افزایش قیمت موتورسیکلت های موجود در بازار تاثیر می گذارد.

گره بازار موتورسیکلت کور شد از افزایش قیمت ها تا کاهش عرضه و سردرگمی مشتریان و فروشندگان

با این اوصاف قیمت موتورسیکلت های مونتاژی هندی از حدود 10 میلیون تومان تا حدود 16 میلیون تومان افزایش یافته است و سری جذاب تر چینی/ ایتالیایی با موتور 249 سی سی که پیشتر حدود 18 میلیون تومان قیمت داشت حالا تبدیل به وسیله ای با قیمت بیش از 30 میلیون تومان شده است.

تمام این موارد در شرایطی رخ می دهد که درآمد قشر ضعیف جامعه به شدت به بازار موتورسیکلت وابسته است و نابسامانی بازار این وسیله می تواند به آسیب های اجتماعی و اقتصادی گسترده ای منجر شود.


برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید