امروز : چهارشنبه, 29 خرداد 1398
زتروس چهره خشن مرسدس بنز
3/00 امتیاز از 1 رای
 معرفی اتوموبیل  |     |   723

زتروس چهره خشن مرسدس بنز

کمپانی مرسدس بنز همواره با خودروهای لوکسش که شما را در کمال آسایش و راحتی جابه‌جا می‌کنند، شناخته می‌شود. همه ما محصولات این کمپانی را دوست داریم؛ چراکه با راحتی و آرامش بی‌نظیر خود، بهشتی امن را برای ما فراهم می‌آورند.

زتروس چهره خشن مرسدس بنز

اما این بار مهندسان باهوش این خودروساز آلمانی اقدام به ساخت کامیونی با قابلیت انجام کارهای سنگین نمودند: زتروس، مقاوم‌ترین کامیون این کمپانی!!! ضدگلوله بودن بدنه، رانندگی با این کامیون را در مناطق جنگی به یک پیاده‌روی لذت‌بخش در پارک تبدیل می‌کند.

کلیپ معرفی مرسدس بنز زتروس

هم اکنون طبق برنامه، «زتروس» در گونه های دومحور 4*4 با فاصله محورهای 4800 میلی متر و سه محور 6*6 که محورهای آن در فواصل 1450+4750 میلی متری یکدیگر قراردارند، تولید می شود تا به ترتیب وزن ناخالص آنها برابر 16 تا 18 تن و 25 تا 27 تن باشد. برای انجام همه وظایف محوله در تمام سطوح، یک جعبه انتقال دو مرحله ای با نرخ ازدیاد 1 به 69/1، قدرت ورودی به چرخ ها را در شرایط سخت افزایش می دهد که به جای آن خریدار مختار است تا سفارش نصب قفل دیفرانسیل مکانیکی را برای محور عقب بدهد.

با این توضیحات مشخص می گردد که نسل تازه وارد کامیون های مرسدس، قابلیت و توان انجام سخت ترین وظایف در دشوارترین شرایط را دارد و به راحتی می توان آن را در اموری چون امداد در بلایای طبیعی، آتش نشانی جنگل ها، صنایع انرژی و . . . به کار گرفت به طوری که شاید بتوان آن را در نمونه بزرگتر مدل معروف یونیموگ دانست.

زتروس چهره خشن مرسدس بنز

طراحی بدنه

طراحی قرص و مستحکم بدنه این غول آلمانی، هیچ‌گونه تردیدی در خصوص ماهیت باری و تجاری آن و قابلیت رانندگی در شرایط مختلف به جا نمی‌گذارد. قرار گرفتن کابین زتروس در پشت موتور آن، بهترین حالت را برای رانندگی در شرایط سخت بدون مختل کردن آسایش راننده فراهم می‌آورد. در این حالت، کابین در موقعیتی پایین‌تر و پشت محور جلو قرار می‌گیرد که این امر در کاهش تکان‌ها و افزایش راحتی راننده نقش بسزایی دارد.

زتروس چهره خشن مرسدس بنز

زتروس چهره خشن مرسدس بنز

بارزترین تفاوت این کامیون با سایرهم قطارانش در مرسدس را باید برخورداری از طرح کابین پشت موتور(به اصطلاح دماغ دار) دانست که وجود جلو پنجره ای خاص، به آن چهره ای مهاجم و جسور بخشیده است ولی مهمترین مزیت چنین چیدمانی، پایین تر آمدن سطح کابین و در نتیجه کاهش تکان های نفرات، به خصوص در مناطق سخت گذر است.

زتروس چهره خشن مرسدس بنز

به لطف ارتفاع زیاد شاسی از سطح زمین و چرخ‌های بسیار بزرگ، رفتن به جنگل‌های بکر، سایت‌های ساختمانی، مناطق برفی و زمین‌های گلی و باتلاقی بسیار راحت است. موتور و شاسی زتروس همانندآکتروس و آکسور، اما با قدرت بیشتری است که این امر مقاومت آن را افزایش می‌دهد. در جلوی کاپوت چهارگوش، جلوپنجره‌ای عمودی با سه نوار افقی قرار دارد و ستاره سه پر مرسدس بنز نیز در وسط آن جای گرفته است.

زتروس چهره خشن مرسدس بنز

شکل عضلانی گلگیرها حسی از قدرت را به بیننده منتقل می‌کند و دو راهنما قرار گرفته بر روی آنها نیز، بر زیبایی هر چه بیشتر این غول آلمانی می‌افزایند. چراغ‌های جلو نیز، بر روی سپر سه تکه که از فولاد مقاوم ساخته شده است، قرار گرفته و همین امر انجام هر کاری را بدون کوچکترین مشکلی امکان‌پذیر می‌سازد.

طراحی داخلی

درون کابین این کامیون بیابانی تمام چرخ متحرک، سه صندلی مجزا قرار دارد که با محفظه ای برای جای دادن بار سرنشینان تکمیل می شود. از سوی دیگر قرار گرفتن صندلی ها بین دومحور، موجب حذف ضربات وارده در عبور از جاده های ناهموار به افراد شده و بدلیل فاصله موجود تا موتور، می توان صداگیری کامل تری در محفظه موتور انجام داد و بر آرامش داخل اتاق افزود.

زتروس چهره خشن مرسدس بنز

به دلیل ارتفاع زیاد شاسی از سطح زمین، دسترسی به کابین کمی سخت می‌باشد و به کمی تلاش و ممارست نیاز دارد. اما به محض اینکه وارد کابین شوید، محیطی با ارگونومی عالی و فضای بزرگ در اختیار شما قرار می‌گیرد. گفتنی است، در کابین زتروس نباید به دنبال طراحی شیک و مدرن باشید، چراکه مهندسی این کامیون به شکلی است که بیشتر بر روی کارایی تاکید کرده تا تجمل گرایی. البته کیفیت ساخت و مواد مورد استفاده بسیار عالی بوده و استفاده از زتروس را همیشگی می‌سازد؛ قرار گرفتن هر چیز در جای خود، یک بار دیگر ما را به تحسین و تکریم مهندسی آلمانی وامی‌دارد.

زتروس چهره خشن مرسدس بنز

کابین این آلمانی پر قدرت ظرفیت سه سرنشین را دارد و هر سه صندلی با کمربند ایمنی و محافظ سر تجهیز شده‌اند. خریداران در صورت تمایل و به منظور بهره‌مندی از رفاه و آسایش بیشتر می‌توانند صندلی‌های بادی را برای زتروس سفارش دهند. صندلی‌ها اگرچه کمی بیش از حد صاف و هموار هستند، اما با وجود امکان تنظیم در حالت‌های مختلف شما می‌توانید به راحتی بهترین موقعیت برای راندگی را مشخص کنید. کمپانی سازنده با ایجاد تغییراتی در کیلومترشمار قرض گرفته شده از آکسور، آن را با شرایط و اولویت‌های زتروس هماهنگ کرده است. چیدمان خوب ادوات و تجهیزات استفاده از آنها را راحت و آسان می‌سازد؛ در صفحه کیلومترشمار نیز، یک سرعت‌سنج، دورسنج، آمپر سوختو فشار باد به همراه یک نمایشگر کاربردی وجود دارد.

زتروس چهره خشن مرسدس بنز

در سمت راست فرمان، دکمه‌ها و اهرم‌های تنظیم آینه‌ها، سیستم تهویه مطبوع، قفل دیفرانسیل، و دنده آف رود قرار دارند؛ همچنین، شما می‌توانید وسایل مورد نیاز خود را در چهار قفسه تعبیه شده زیر سقف قسمت جلو قرار دهید. محفظه قرار گرفته در قسمت میانی زیرآرنجی نیز، با وجود دو جالیوانی، از کارایی بسیار خوبی برخوردار است.

پیشرانه و قوای محرکه

تامین نیروی «زتروس»، برعهده موتور دیزل شش سیلندر خطی OM926LA است، پیشرانه ای جمع و جور به گنجایش 7.2 لیتر و مجهز به توربوشارژر که می تواند 326 اسب بخار (240 کیلووات) قدرت تولید کرده و گشتاور 1300 نیوتن متری آن در سرعت های دورانی 1200 تا 1600 دور بر دقیقه در دسترس است. موتور مورد بحث قابلیت خود از لحاظ دوام را قبلا در سایر کامیون های مرسدس نشان داده و سازنده به آن اعتماد کاملی دارد.

زتروس چهره خشن مرسدس بنز

پیشرانه شش سیلندر خطی 7.2 لیتری موجود در زتروس، با تبعیت از استاندارد یورو 5 و تولید قدرتی معادل 326 اسب‌بخار و گشتاوری در حدود 1,300 نیوتن‌متر در بازه 1,200 تا 1,600 دور بر دقیقه، این کامیون آلمانی را به پیش می‌راند (مدل یورو 3 این پیشرانه نیز، وجود دارد). کمپانی سازنده دو نوع گیربکس برای زتروس در نظر گرفته است:
- 9سرعته هیدرولیک-پنوماتیک دستی به صورت استاندارد
- شش سرعته اتوماتیک Allison به صورت سفارشی.

زتروس چهره خشن مرسدس بنز

انتقال نیرو به وسیله یک جعبه دنده تعویض هیدرولیک G131 دارای هشت دنده جلو و یک دنده کرال به تمام چرخ ها صورت می گیرد اما جعبه دنده خودکار نیز برای این کامیون قابل قابل سفارش است. ترمزهای دیسکی روی محورهای تنومند چند تکه همراه با مجموعه تعلیق پیشرفته ای شامل اتصالات چند جزئی و فنرهای لول و شمش، بخش دیگری از این کامیون قدرتمند محسوب می شوند.

زتروس چهره خشن مرسدس بنز

شایان ذکر است، پیشرانه موجود با ارائه عملکردی بی‌نظیر، با به چالش کشیدن شرایط مختلف، از پس هر کاری برمی‌آید. سیستم چهارچرخ محرک نیز، به گونه‌ای طراحی شده است که زتروس را در جاده‌های ناهموار و آف‌رود آماده حرکت می‌سازد و قابلیت حمل بارهای سنگین را به آن می‌بخشد.

زتروس چهره خشن مرسدس بنز

رانندگی با مرسدس بنز زتروس

طراحی سیستم تعلیق زتروس با وجود فنرها و کمک فنرهای پارابولیک، رانندگی نرم و راحتی را برای این سنگین وزن آلمانی فراهم می‌آورد؛ گفتنی است، با وجود چنین سیستم تعلیقی شما می‌توانید به راحتی از گودال‌هایی به عمق 0.8 تا 1.2 متر عبور کنید. استفاده از شاسی نردبانی با افزایش مقاوت زتروس، انعطاف‌پذیری آن را نیز بهبود می‌بخشد و در نتیجه عملکرد و هندلینگ فوق‌العاده‌ای برای این کامیون به ارمغان می‌آورد.

زتروس چهره خشن مرسدس بنز

با یک بار تماشا و رانندگی با مرسدس بنز زتروس، محال است شیفته این کامیون نشوید. خودروساز آلمانی با کنار هم قرار دادن استحکام، کیفیت ساخت عالی، پیشرانه‌های پرقدرت و شاسی مقاوم، ترکیب بی‌نظیری را در اختیار خریداران قرار می‌دهد. در داخل کابین نیز، هر آنچه برای راحتی و آسایش راننده و دیگر سرنشینان لازم است، وجود دارد. بدین ترتیب، می‌توان گفت کمپانی مرسدس بنز یک بار دیگر توانایی‌ها و قابلیت‌های منحصربه فرد خود را به رخ همگان کشیده است.

زتروس چهره خشن مرسدس بنز

منابع :
- کاتالوگ مرسدس بنز زتروس
- 1car.ir
- ویکیپدیا
- مکانیکال سیتی


برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید